Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Maroš Šefčovič prinesie európskym socialistom nové témy

Maroš Šefčovič prinesie európskym socialistom nové témy

Budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu budú zlomové pre podobu a ďalšie smerovanie Európskej únie.

V snahe posilniť jednotu v Strane európskych socialistov (PES) a investovať jej energiu do prípravy silnej, účinnej kampane sa podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič rozhodol podporiť kandidatúru Fransa Timmermansa na pozíciu hlavného volebného lídra PES. Súčasný prvý podpredseda Európskej komisie, pochádzajúci z Holandska, tak zostáva jej jediným kandidátom, pričom hlasovanie PES o jeho potvrdení v danej pozícii bude 30. novembra.

Maroš Šefčovič pritom zásadne ovplyvní volebný program európskych socialistov a rozšíri ho o nové témy.

„Nielen ako politikovi a diplomatovi, ale aj ako športovcovi mi je blízka tímová spolupráca a viem uprednostniť spoločný záujem a spoločné ciele nad osobnými. Absolvovali sme viacero diskusií v rámci PES a zhodujeme sa, že energiu nechceme strácať na vnútorné procesy či súťaženie, ale na prípravu silnej kampane s využitím potenciálu nás oboch, Fransa ako hlavného volebného lídra a mňa ako hlavného koordinátora pre programové priority,“ vysvetlil Maroš Šefčovič.

Predseda Strany európskych socialistov Sergej Stanišev v tejto súvislosti konštatoval: „Maroš Šefčovič je skutočný tímový hráč. Tento signál jednoty odráža celkovú atmosféru medzi členmi PES a jej podporovateľmi. Maroš bude zohrávať dôležitú úlohu v nadchádzajúcich europarlamentných voľbách, a to aj za hranicami Slovenska, na európskej scéne. Už dnes je totiž pozitívnym príkladom toho, ako zastupovať záujmy ľudí na najvyšších postoch v Bruseli a ako presadzovať pozitívne zmeny v únii, osobitne v oblasti modernizácie európskej ekonomiky“.

Ako dodal eurokomisár Šefčovič: „Na vstup do kampane ma motivovala snaha ovplyvniť spoločný program a presadiť v ňom strategické témy, ktoré sú životne dôležité pre úniu a pre ľudí, ale ktoré sa doteraz nediskutovali dostatočne. Ide napríklad o strategický pohľad na priemyselnú politiku, medzinárodný obchod, štátnu pomoc či na prípravu mladých v ére globalizácie, digitalizácie, automatizácie. Som presvedčený, že tento strategický pohľad a modernizácia našich ekonomík je alfa a omega toho, či bude toto storočie európske, americké alebo čínske. Myšlienky zarezonovali a je tu silný dopyt po tom, aby som ďalej s nimi pracoval. Preto by som mal byť poverený koordináciou prípravy programových priorít socialistov pre budúcoročné európske voľby.“

Ďalšie detaily predstavia v utorok 6. novembra na spoločnej tlačovej konferencii predseda PES S. Stanišev a podpredsedovia Európskej komisie F. Timmermans a M. Šefčovič.Zverejnené 5. november 2018