Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Oslavy dňa Európy

Oslavy dňa Európy

Pozývame Vás dňa 9. mája 2013 osláviť spolu s nami Deň Európy.

V 13 mestách na Slovensku, kde sa nachádzajú Europe Direct informačné centrá (Senica, Trenčín, Nitra, Komárno, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves, Košice, Prešov, Trebišov) a v Bratislave sa budú na oslavu dňa Európy rozdávať žlté ruže a informačné materiály o EÚ.

Informačné centrum Europe Direct Trenčín v spolupráci so strednou Umeleckou školu v Trenčíne Vás zároveň pozývajú na výstavu fotografií študentov Umeleckej školy na tému: Európske metropoly na Dunaji dňa 9. mája 2013 od 15:00h v Posádkovom klube v Trenčíne. Výstava fotografií potrvá do 31. mája 2013.

Tešíme sa na Vás!

Deň Európy, 9. máj

Myšlienky, ktoré viedli k vzniku Európskej únie, predstavil 9. mája 1950 francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman. Tento dátum sa v súčasnosti oslavuje ako kľúčový dátum pre vytvorenie EÚ.

9. máj alebo Deň Európy je výročím Schumanovej deklarácie. Robert Schuman (francúzsky minister zahraničných vecí) počas príhovoru v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Jeho víziou bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto subjektu, bola podpísaná o rok neskôr a vstúpila do platnosti v júli 1952.

Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

Na samite EÚ konanom v roku 1985 v Miláne sa rozhodlo o tom, že 9. máj sa bude sláviť ako Deň Európy.

Deň Európy je príležitosťou pre podujatia a oslavy, ktoré približujú inštitúcie EÚ k občanom Únie.


Fotogaléria:


Zverejnené 2. máj 2013