Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > V marci ďalšie pálčivé európske témy v rámci diskusií Café Európa

V marci ďalšie pálčivé európske témy v rámci diskusií Café Európa

Ktorá téma zamestnáva myseľ európskeho, a teda i slovenského občana viac? Rozširovanie Európskej únie alebo rozpad Eurozóny? Aj v mesiaci marec si môžete prísť s expertmi na zahraničnú politiku, ekonomiku a európske záležitosti zodpovedať tieto otázky a podebatovať do Banskej Bystrice a Bratislavy. Koláč a káva na zníženie adrenalínu počas diskusií sú na účet Európskej komisie.

Prvá debata sa uskutoční 16. marca 2015 od 17:00 v Banskej Bystrici (Záhrada – CNK) na tému: Bude sa EÚ ešte rozširovať?. Na pretras sa dostanú vzájomné vzťahy medzi krajinami bývalej Juhoslávie a snahy Srbska aj Kosova o zaradenie sa medzi členské krajiny EÚ. Prvým diskutujúcim bude Július Lorincz – bývalý novinár a diplomat, v súčasnosti predseda Tlačovej rady SR, ktorá sa venuje ochrane novinárskej etiky. Pozvanie do debaty prijal aj Milan Nič – analytik Central European Policy Institute, ktorý má bohaté skúsenosti z mediálneho, vládneho i mimovládneho prostredia a krajiny západného Balkánu sú dlhodobo stredobodom jeho záujmu.

Druhá debata sa uskutoční hneď deň na to: 17. marca 2015 od 17:30 v Bratislave (KC Dunaj) na tému: Rozpad Eurozóny?. Ak vás zaujímajú témy, ako: udržateľnosť verejných financií, ohrozenie budúcnosti eura alebo rozpočtové problémy Grécka – ste vítaní. Diskutovať prídu: Vladimír Vaňo, hlavný analytik Sberbank Europe a Juraj Karpiš, analytik INESS.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku týmto pokračuje v sérii debát pod názvom Café Európa v spolupráci s partnermi: Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) a študentským občianskym združením Ad hoc. Moderované debaty sú určené pre širokú verejnosť, kde si prítomní vypočujú argumentačne vystavanú prestrelku protichodných názorov dvoch vystupujúcich. Možnosť prispieť do debaty otázkou či názorom majú možnosť aj ľudia z publika. Na Facebookovom profile dokonca pravidelne prebiehajú k jednotlivým debatám súťaže o ceny s motívom EÚ. Káva a koláčik pre prítomných sú na účet Európskej komisie, vstup je voľný!

V najbližších mesiacoch vás v piatich slovenských mestách čakajú ďalšie dve desiatky zaujímavých tém, prepojených menovateľom Európskej únie (jej budúcnosťou a postojom ku konkrétnemu globálnemu problému či kríze). Záznam z každej debaty bude umiestnený na webovej stránke www.cafeeuropa.sk.


Zverejnené 13. marec 2015