Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > Cena EÚ za literatúru aj na Slovensku

Cena EÚ za literatúru aj na Slovensku

Európska komisia dnes oznámila výhercov Ceny Európskej únie za literatúru. Oficiálne vyhlásenie sa uskutočnilo dnes o 14.00 počas otváracieho ceremoniálu Londýnskeho knižného veľtrhu. Skvelou správou je, že medzi 12 výhercami je aj slovenská spisovateľka Svetlana Žuchová.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku k tomu uviedol:

"Úspech Svetlany Žuchovej dokazuje, že aj v literatúre vie Slovensko uspieť vo vyspelej európskej konkurencii. Naša súčasná literatúra má výrazné talenty a ja verím, že takéto prestížne európske ocenenie inšpiruje verejnosť, aby sme ich vedeli oceniť aj doma".

Cena Európskej únie za literatúru oceňuje najlepších vychádzajúcich a talentovaných autorov v Európe.
Autorov na ocenenie navrhuje vybraná národná porota. Každý ocenený získa finančnú odmenu, ale najmä vynikajúcu príležitosť zviditeľniť sa na medzinárodnej úrovni. Títo autori majú rovnako príležitosť uchádzať sa o granty na preklad svojich diel do niekoľkých európskych jazykov.

Ďalší ocenení: Carolina Schutti (Rakúsko); Luka Bekavac (Chorvátsko); Gaëlle Josse (Francúzsko); Edina Szvoren (Maďarsko); Donal Ryan (Írsko); Lorenzo Amurri (Taliansko); Undinė Radzevičiūtė (Litva); Ida Hegazi Høyer (Nórsko); Magdalena Parys (Poľsko); David Machado (Portugalsko); and Sara Stridsberg (Švédsko).

Cenu si ocenení prevezmú počas galavečera, ktorý sa uskutoční v 23 júna 2015 v Bruseli, za prítomnosti európskeho komisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa a členov Európskeho parlamentu.


Zverejnené 15. apríl 2015