Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Hlavná stránka > EÚ a G20

EÚ a G20

EÚ významne prispela k záverom G20

Európska únia je po boku svojich členských štátov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska riadnym členom G20 a na rokovaniach ju zastupujú predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prišiel na samit G20 s výzvou ku globálnej reakcii v troch kľúčových oblastiach: nadprodukcia ocele, férové zdaňovanie a utečenecká kríza. Podľa dnes zverejneného komuniké sa lídri krajín G20 zhodli na potrebe okamžitých opatrení vo všetkých troch oblastiach. V oblasti oceliarstva sa dohodli na začatí globálneho fóra o nadprodukcii ocele sprostredkovaného OECD, v oblasti zdaňovania sa G20 zaviazala smerovať k férovému a modernému medzinárodnému daňovému systému, najmä so zameraním na boj proti daňovým únikom. Čo sa týka utečeneckej krízy, G20 vyzýva ku globálnej reakcii na dôsledky, ale aj základné príčiny tejto krízy.
Jean-Claude Juncker sa stretol aj s predsedom vlády Kanady Justinom Trudeauom, aby diskutovali o obchodnej dohode CETA.
Porovnanie EÚ a G20 - Európska únia vytvára takmer štvrtinu svetového HDP a patrí medzi regióny s najvyšším HDP na obyvateľa

Pri príležitosti rokovaní klubu dvadsiatich najsilnejších svetových ekonomík G20 v čínskom Hangzhou zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat nasledujúce údaje:
Krajiny európskej dvadsaťosmičky so svojimi 509 miliónmi obyvateľov sú domovom pre 6,9% svetovej populácie avšak vytvárajú až 22,2% svetového hrubého domáceho produktu. Spolu so Spojenými štátmi americkými, ktoré sú zodpovedné za tvorbu približne 24% svetového HDP, je tak Európska únia najvýznamnejším svetovým ekonomickým aktérom. Pri pohľade na veľkosť HDP v parite kúpnej sily v bežných cenách je EÚ28 so svojím výkonom vyše 19 biliónov dolárov dokonca najväčšou svetovou ekonomikou. Pre porovnanie, globálne ekonomické tigre Čína a India, ktorých podiel na populácií predstavuje až 18,7 resp. 17,8% vytvárajú 15% resp. 3% globálneho HDP.


Viac podrobností nájdete v prílohe.
Dokumenty na stiahnutie:
EÚ a G20.pdf (PDF, 297 kB)

Zverejnené 5. september 2016