Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Nový nástroj pomôže členským štátom EÚ zatočiť s podvodmi s DPH a získať ušlé miliardy eur

15.5.2019

Členské štáty si budú môcť vďaka tomuto novému systému navzájom promptne vymieňať údaje o DPH a spoločne ich spracúvať, čo povedie k skoršiemu odhaleniu podozrivých sietí.

WiFi4EU: Komisia predstavila konečné výsledky pre druhú výzvu na podávanie žiadostí

15.5.2019

Európska komisia dnes oznámila výsledky druhej výzvy na predkladanie návrhov WiFi4EU, ktorá prebiehala od 4. do 5. apríla.

Európska iniciatíva občanov: Komisia zaregistrovala iniciatívu na záchranu včiel Save the bees!

15.5.2019

Európska komisia dnes rozhodla o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom Save the bees! Protection of biodiversity and improvement of habitats for insects in Europe (Zachráňme včely! – Ochrana biodiverzity a skvalitnenie biotopov hmyzu v Európe).

Vzdelávanie v núdzových situáciách: rekordné humanitárne financovanie EÚ na rok 2019 a začiatok kampane #RaiseYourPencil

14.5.2019

Európska komisia dnes oznámila, že v roku 2019 poskytne na projekty v oblasti vzdelávania v núdzových situáciách doteraz najvyššiu sumu – až 164 miliónov eur.

Od stredy voláme a SMSkujeme v EÚ lacnejšie

13.5.2019

Od stredy 15. mája začnú pre všetky medzinárodné volania a SMS správy v rámci EÚ platiť nové cenové stropy. Za minútu hovoru zo svojej krajiny EÚ do inej budeme platiť maximálne 19 centov (+ DPH) a za jednu SMS len 6 centov (+ DPH).

Eurokomisár M. Šefčovič sa stretáva s americkým prezidentom D. Trumpom. Témou je strategická spolupráca v energetike.

13.5.2019

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič odcestoval do Washingtonu D.C., kde sa v utorok 14. mája 2019 stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Štátna pomoc: Komisia súhlasí s dočasným opatrením na zaistenie bezpečnosti miestnych dodávok elektrickej energie na Slovensku

10.5.2019

Európska komisia v zmysle pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci schválila poskytnutie náhrady za dočasnú dodávku povinného objemu elektrickej energie z miestnych palivových zdrojov do uzlového bodu slovenskej elektrizačnej sústavy v lokalite Bystričany, poskytnutej Slovenskom akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne.

9. máj - Deň Európy

9.5.2019

Vo štvrtok 9. mája Slováci ako aj občania všetkých ostatných členských štátov EÚ oslávia Deň Európy, symbolické narodeniny Európskej únie.

Jarná hospodárska prognóza EK

7.5.2019

V roku 2019 bude európske hospodárstvo podľa prognózy rásť už siedmy rok po sebe, pričom rast sa očakáva v každom členskom štáte.

V jednote je sila: lídri EÚ naplánujú na samite v Sibiu našu spoločnú budúcnosť

7.5.2019

9. mája 2019 sa v rumunskom Sibiu stretnú lídri EÚ, aby diskutovali o svojich názoroch na výzvy a priority, ktoré čakajú EÚ v nasledujúcich rokoch.