Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Priebežná letná hospodárska prognóza 2018: rast pretrváva aj napriek väčšej neistote

12.7.2018

Podľa tejto prognózy sa dynamika rastu v EÚ ešte mierne posilní. Európa a Slovensko stále ekonomicky rastú.

Dodržiavanie práva EÚ a prehľad o fungovaní jednotného trhu

12.7.2018

Dnešná výročná správa o monitorovaní uplatňovania práva EÚ prináša výsledky monitorovania a presadzovania práva EÚ v roku 2017. Dnes bol uverejnený aj prehľad výsledkov jednotného trhu, ktorý v tomto roku oslavuje 25. výročie svojho vzniku.

Skončí sa pravidelné striedanie času?

9.7.2018

V stredu 4. júla spustila Európska komisia verejnú konzultáciu, v ktorej do 16. augusta môžu všetci občania či zainteresované strany vyjadriť svoj názor na úpravu letného času. Online dotazník je dostupný vo všetkých úradných jazykoch EÚ (okrem írčiny) a príspevky do konzultácie budú následne zverejnené.

Turizmus v roku 2016

9.7.2018

Viac ako tretina Európanov v roku 2016 nevycestovala na dovolenku vôbec a takmer polovica si vycestovanie nemohla dovoliť z finančných dôvodov. Aj to sú závery prieskumu Eurostat, ktorý mapoval turizmus v roku 2016.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude na Pohode aj tento rok

4.7.2018

Zajtra (štvrtok 5. júla 2018) začína ďalší ročník obľúbeného hudobného festivalu Pohoda a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa ho zúčastní už po 10-krát!

Komisia a Svetová banka navrhujú riešenia, aby uľahčili život podnikom v EÚ

3.7.2018

Európska komisia a Svetová banka dnes (3. júla 2018) zverejnili správu Podnikanie v Európskej únii (Doing Business in the European Union), ktorá hodnotí čo pomáha alebo naopak bráni podnikateľom pri zakladaní a rozširovaní svojich podnikov v 25 mestách v Chorvátsku, Českej republike, Portugalsku a na Slovensku.

Colná únia EÚ, ktorá patrí k najväčším úspechom Európskej únie, oslavuje 1. júla 50-te narodeniny

29.6.2018

Zrodila sa z prelomových povojnových dohôd, ktoré pripravili pôdu pre európsku integráciu, a v roku 1968 sa stala skutočnosťou. Prvým rozhodným krokom colnej únie k premene EÚ na najväčší obchodný blok na svete, v ktorom dnes 28 colných správ koná ako jeden subjekt, bolo zrušenie colných sadzieb pre obchod s tovarom vo vtedajšom Európskom spoločenstve.

Smernica o balíkoch cestovných služieb vstupuje do platnosti 1. júla

29.6.2018

Od 1. júla budú mať spotrebitelia, ktorí si kúpia balík cestovných služieb, väčšie práva. Vďaka novej smernici nebude ochrana platiť len pre tradičné zájazdy, ale bude sa vzťahovať aj na spotrebiteľov, ktorí si zarezervujú iné formy kombinovaných cestovných služieb, napríklad balíky zostavené podľa vlastných potrieb, pri ktorých si vyberú jednotlivé prvky svojej cesty na jednom predajnom mieste na internete alebo v jednej cestovnej kancelárii.
Súťaž o lístky na Pohodu 2018

Súťaž o lístky na Pohodu 2018

26.6.2018

Získajte aj tento rok voľné vstupenky na Festival Pohoda s informačnou kanceláriou Europe Direct Trenčín!

Európska komisia a štyri online obchody dnes podpísali záväzok o bezpečnosti výrobkov - odstrániť z ponuky nebezpečné výrobky

25.6.2018

Štyri významné subjekty na online trhu – spoločnosti Alibaba (v mene AliExpress), Amazon, E-Bay a Rakuten-France – dnes podpísali záväzok, v rámci ktorého chcú rýchlejšie odstraňovať nebezpečné výrobky, ktoré sa predávajú na ich online trhoch.