Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Štvrtý Európsky týždeň odborných zručností

11.10.2019

Európsky týždeň odborných zručností sa v roku 2019 uskutoční v Helsinkách (14. - 18. október). Aj štvrtý ročník, ktorý organizuje Európska komisia v partnerstve s fínskym predsedníctvom Rady EÚ, bude podporovať ľudí všetkých vekových skupín, aby vďaka odbornému vzdelávaniu a príprave (OVP) „objavili svoje talenty“.

Čo najviac ohrozuje rastliny v EÚ?

11.10.2019

Komisia dnes uverejnila zoznam 20 regulovaných karanténnych škodcov, ktorých určila ako prioritných škodcov. Medzi nimi sú druhy ako Xylella fastidiosa, chrústovec japonský, fúzač ázijský a pôvodcovia „zelenavosti“ citrusov a čiernej škvrnitosti citrusov, ktorých hospodársky, environmentálny a spoločenský vplyv je na území EÚ najviac citeľný.

Rozpočet EÚ na roky 2021 – 2027: Čas prijať rozhodnutie

9.10.2019

Európska komisia pred zasadnutím Európskej rady (17.- 18. 10. 2019), vyzýva členské štáty EÚ, aby poskytli politické usmernenia pre rokovania s cieľom dosiahnuť do konca tohto roka dohodu o dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2021 – 2027.

Monitor kultúrnych a tvorivých miest

8.10.2019

Komisia dnes uverejnila 2. vydanie svojho Monitora kultúrnych a tvorivých miest. Ide o nástroj na porovnávanie a podporu kreatívneho a kultúrneho potenciálu európskych miest, ktorý je kľúčom k hospodárskemu rastu a sociálnej súdržnosti.

Sú Slováci informovaní o regionálnej politike EÚ? Ako ju vnímajú?

8.10.2019

Boli zverejnené výsledky prieskumu Eurobarometra o regionálnej politike. Prieskum prináša najaktuálnejšie informácie o tom, ako sú Európania informovaní o regionálnej politike a ako ju vnímajú.

Vzdelávanie: nové hlásenie ukazuje, že na zvýšenie platov učiteľov je potrebná väčšia snaha

7.10.2019

Pri príležitosti Svetového dňa učiteľov (5. október) vydala sieť Európskej komisie Eurydice svoje ročné hlásenie o učiteľských platoch.

Ako sme na tom v EÚ s konkurencieschopnosťou + Eurobarometer o vnímaní regionálnej politiky EÚ

7.10.2019

Komisia dnes zverejňuje index regionálnej konkurencieschopnosti za rok 2019 a výsledky prieskumu Eurobarometra o regionálnej politike.

Nové pravidlá EÚ zvyšujú udržateľnosť domácich spotrebičov

1.10.2019

Európska komisia dnes v snahe o ďalšie zníženie uhlíkovej stopy Európy a cien energie pre európskych spotrebiteľov prijala nové opatrenia v oblasti ekodizajnu pre výrobky, ako sú chladničky, práčky, umývačky riadu a televízory.

Pomoc EÚ pre ľudí zasiahnutých zemetraseniami a záplavami v Albánsku

30.9.2019

V nadväznosti na rozsiahle škody spôsobené dvoma silnými zemetraseniami, ktoré zasiahli Albánsko 21. septembra 2019, a silnými dažďami, ktoré krátko na to zasiahli tú istú oblasť, albánske orgány požiadali o medzinárodnú pomoc prostredníctvom mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.
Súťaž a vyhraj vďaka Európskemu dňu jazykov!

Súťaž a vyhraj vďaka Európskemu dňu jazykov!

27.9.2019

Získajte vďaka Európskemu dňu jazykov elektronickú čítačku kníh!