Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Testovanie dvojakej kvality potravín už na jar

2.2.2018

Európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Viera Jourová dnes v Prahe oznámila, že spoločná testovacia metodológia pre dvojakú kvalitu potravín, na ktorej pracuje Spoločné výskumné centrum (JRC) bude hotová v apríli. Členské štáty budú môcť začať so skoordinovanou testovacou kampaňou už v máji.

Tlačová konferencia – horná Nitra

2.2.2018

Dávame Vám do pozornosti tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční 5. februára 2018 o 13,15 hod v Trenčíne.

Pitná voda pre všetkých

1.2.2018

Dnes bol predložený legislatívny návrh, ktorý má zaistiť občanom právo na zásobovanie vodou. Legislatíva v tejto oblasti existuje už viac ako tridsať rokov, je však na čase ju zrevidovať.

EÚ začína viac sledovať a analyzovať blockchain, otvára sa špecializované stredisko

1.2.2018

Európska komisia s podporou Európskeho parlamentu dnes otvorila monitorovacie stredisko a fórum EÚ pre technológiu blockchainu. Blockchain je prelomová technológia, ktorá ukladá bloky informácií z celej siete a umožňuje vysokú mieru vysledovateľnosti a bezpečnosti ekonomických transakcií, ktoré prebiehajú online.

Počet žiadostí o azyl v EÚ klesol minulý rok o 43 %

1.2.2018

Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) dnes uverejnil nové údaje, podľa ktorých v roku 2017 výrazne klesol počet žiadostí o azyl v EÚ.

154 miliónov eur na boj proti chorobám zvierat a rastlín

1.2.2018

Komisia sa rozhodla v tomto roku vyčleniť približne 154 miliónov eur na boj proti chorobám zvierat a infekčným chorobám, ktoré sa môžu prenášať na človeka.

Kódex správania pre komisárov

31.1.2018

Kolégium komisárov dnes schválilo nový Kódex správania pre členov Európskej komisie, ktorý avizoval predseda EK Jean-Claude Juncker vo svojom septembrovom prejave o stave Únie.

Hodnotenie zdravotníckych technológií v EÚ: Posilnená spolupráca, vyššia transparentnosť, lepšie postavenie pacientov

31.1.2018

Vďaka novému návrhu, ktorý dnes predložila Európska komisia, sa zintenzívni spolupráca medzi členskými štátmi EÚ pri hodnotení stavu zdravotníckych technológií, zvýši sa transparentnosť a zlepší sa postavenie pacientov. Tí sa budú môcť dostať k informáciám o klinických prínosoch novej technológie, ktorá by pre nich mohla byť prospešná.

Poďte s nami na Európsky road trip – ešte 15 dní na prihlásenie

26.1.2018

Do 11. februára, teda ešte 15 dní, sa môžu záujemcovia prihlasovať na road trip po Európe. Projekt, ktorý je iniciatívou Európskej komisie, zahŕňa 4 trasy dlhé viac ako 12 000 kilometrov naprieč Európou: pozdĺž Atlantiku, Baltického mora, Stredozemného mora a Dunaja. Práve posledná cesta má svoje zastávky aj na Slovensku.

Ako trestáme falšovanie liekov?

26.1.2018

Dnes bola uverejnená správa o uplatňovaní sankcií pre tých, ktorí sú zapojení do výroby a obehu falšovaných liekov.