Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Prvý samit o vzdelávaní položí základy európskeho vzdelávacieho priestoru

25.1.2018

Prvý európsky samit o vzdelávaní sa koná dnes v Bruseli, usporiadal ho komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics. Zišlo sa na ňom 18 ministrov školstva krajín EÚ a 450 odborníkov na vzdelávanie aby spolu diskutovali o budúcnosti vzdelávania v Európe.

EÚ spolu s nadáciou Billa a Melindy Gatesových poskytnú Afrike 100 miliónov

25.1.2018

Nadácia manželov Gatesových prispeje k realizácii plánu externých investícií EÚ v Afrike sumou 62,5 miliónov dolárov (asi 50 miliónov eur).

Usmernenie k novým pravidlám ochrany údajov

24.1.2018

Pomocou dnes zverejneného usmernenia chce Európska komisia pomôcť bezproblémovému uplatňovaniu nových pravidiel ochrany údajov (tzv. GDPR - General Data Protection Regulation - Všeobecné nariadenie o ochrane údajov), ktoré nadobudnú účinnosť 25. mája 2018.

Európske prostriedky na integráciu migrantov

24.1.2018

Európska komisia dnes predstavila súbor nástrojov, ktorý má pomôcť národným a regionálnym orgánom využiť európske prostriedky z aktuálneho rozpočtového obdobia 2014 – 2020 pri plánovaní stratégií a projektov na integráciu migrantov.

Cestovný ruch EÚ za rok 2017

24.1.2018

Počet prenocovaní turistov v EÚ za rok 2017 dosiahol viac ako 3,2 miliardy, čím medziročne vzrástol o 5,1%. Vyplýva to z najnovšej správy štatistického úradu EÚ Eurostatu.

Európske filmy na Oscaroch

24.1.2018

Až sedem filmov podporených z európskeho programu Kreatívna Európa, program Media, sa bude tento rok uchádzať o najvyššie filmové ocenenie Oscar.

Verejná konzultácia – falšovanie a pirátstvo

22.1.2018

Európska komisia dnes spustila verejnú konzultáciu na vytvorenie prvého celosvetového kontrolného zoznamu týkajúceho sa falšovania a pirátstva. Cieľom je identifikovať trhy mimo EÚ, kde sú falšovanie, pirátstvo a iné formy zneužívania duševného vlastníctva bežnou praxou.

Verejná konzultácia - rozvoj vidieka

22.1.2018

Dnes začína aj verejná konzultácia, v ktorej môžu občania a zainteresované strany vyjadriť svoje názory a skúsenosti na fungovanie programov rozvoja vidieka realizovaných v období 2007 až 2013. Hlavným cieľom je získať celkový obraz o silných a slabých stránkach politiky rozvoja vidieka v kontexte príprav na zjednodušenie a modernizáciu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Nenávistné prejavy na internete – pridávajú sa ďalšie platformy, viac odstránených nezákonných prejavov

19.1.2018

V máji 2016 sa spoločnosti Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft zaviazali v Kódexe správania pre boj proti nenávistným prejavom na internete bojovať proti šíreniu nenávistného obsahu v Európe. Dnes sa ku Kódexu pridali aj spoločnosti Instagram a Google+.

Obchodné systémy EÚ podporujú hospodársky rozvoj aj ľudské práva

19.1.2018

Spoločné systémy colných úľav Európskej únie majú pozitívny vplyv na hospodárstva rozvojových krajín, vyplýva to zo spoločnej správy Európskej komisie a Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.