Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

EÚ zriaďuje hasičskú leteckú flotilu na blížiace sa obdobie lesných požiarov

21.5.2019

V rámci prípravy na hroziace lesné požiare počas blížiaceho sa leta Európska komisia predstavila prvú flotilu hasičských lietadiel v rámci nového systému rescEU na riešenie prírodných katastrof.

Študenti sú vďaka programu Erasmus+ úspešnejší v osobnom i pracovnom živote

20.5.2019

Európska komisia dnes zverejnila dve nové nezávislé štúdie, z ktorých vyplýva, že študenti, ktorí sa zúčastnili programu Erasmus+ sú úspešnejší v osobnom i pracovnom živote a univerzity sú inovatívnejšie.

Európsky systém pre vysledovateľnosť tabaku a bezpečnostné prvky

20.5.2019

Dnes bol uvedený do prevádzky európsky systém pre vysledovateľnosť tabaku a bezpečnostné prvky.

Nový nástroj pomôže členským štátom EÚ zatočiť s podvodmi s DPH a získať ušlé miliardy eur

15.5.2019

Členské štáty si budú môcť vďaka tomuto novému systému navzájom promptne vymieňať údaje o DPH a spoločne ich spracúvať, čo povedie k skoršiemu odhaleniu podozrivých sietí.

WiFi4EU: Komisia predstavila konečné výsledky pre druhú výzvu na podávanie žiadostí

15.5.2019

Európska komisia dnes oznámila výsledky druhej výzvy na predkladanie návrhov WiFi4EU, ktorá prebiehala od 4. do 5. apríla.

Európska iniciatíva občanov: Komisia zaregistrovala iniciatívu na záchranu včiel Save the bees!

15.5.2019

Európska komisia dnes rozhodla o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom Save the bees! Protection of biodiversity and improvement of habitats for insects in Europe (Zachráňme včely! – Ochrana biodiverzity a skvalitnenie biotopov hmyzu v Európe).

Vzdelávanie v núdzových situáciách: rekordné humanitárne financovanie EÚ na rok 2019 a začiatok kampane #RaiseYourPencil

14.5.2019

Európska komisia dnes oznámila, že v roku 2019 poskytne na projekty v oblasti vzdelávania v núdzových situáciách doteraz najvyššiu sumu – až 164 miliónov eur.

Od stredy voláme a SMSkujeme v EÚ lacnejšie

13.5.2019

Od stredy 15. mája začnú pre všetky medzinárodné volania a SMS správy v rámci EÚ platiť nové cenové stropy. Za minútu hovoru zo svojej krajiny EÚ do inej budeme platiť maximálne 19 centov (+ DPH) a za jednu SMS len 6 centov (+ DPH).

Eurokomisár M. Šefčovič sa stretáva s americkým prezidentom D. Trumpom. Témou je strategická spolupráca v energetike.

13.5.2019

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič odcestoval do Washingtonu D.C., kde sa v utorok 14. mája 2019 stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Štátna pomoc: Komisia súhlasí s dočasným opatrením na zaistenie bezpečnosti miestnych dodávok elektrickej energie na Slovensku

10.5.2019

Európska komisia v zmysle pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci schválila poskytnutie náhrady za dočasnú dodávku povinného objemu elektrickej energie z miestnych palivových zdrojov do uzlového bodu slovenskej elektrizačnej sústavy v lokalite Bystričany, poskytnutej Slovenskom akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne.