Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Zachovanie a posilnenie schengenského priestoru

27.9.2017

V nadväznosti na vyhlásenie v Správe o stave Únie Európska komisia dnes predložila návrhy opatrení na zachovanie a posilnenie schengenského priestoru.

Lepšia migračná a azylová politika EÚ

27.9.2017

Komisia dnes predložila súbor nových iniciatív v oblasti migračnej a azylovej politiky.

Prvé leto bez roamingových poplatkov – Európania oceňujú nové výhody

26.9.2017

Dnes boli zverejnené výsledky bleskového prieskumu Eurobarometra, ktoré ukazujú, že veľká väčšina Európanov vie o výhodách bezplatného roamingu. Od 15. júna 2017 sú roamingové poplatky v EÚ zrušené, čo znamená, že spotrebitelia môžu využívať mobilné služby pri zahraničných cestách po EÚ za domáce ceny. Významný nárast vidieť pri prenose dát, v porovnaní s letom 2016 ide o niekoľkonásobný nárast (3 až 6-násobný).

Dvojaká kvalita potravín: ako účinnejšie zakročiť proti nekalým praktikám

26.9.2017

Európska komisia dnes vydala súbor usmernení k tomu, ako uplatňovať predpisy EÚ v oblasti potravín a ochrany spotrebiteľa v prípadoch dvojakej kvality výrobkov. Ide o konkrétne rady, ktoré vnútroštátnym orgánom pomôžu určiť, či spoločnosť porušuje právne predpisy EÚ, keď predáva výrobky dvojakej kvality v rôznych krajinách.

Európsky deň jazykov

25.9.2017

Posledný septembrový utorok (26.9. 2017) oslávime aj na Slovensku Európsky deň jazykov. Hviezdoslavovo námestie v Bratislave sa premení na Uličku jazykov, ktorú navštívia žiaci a študenti škôl z celého regiónu. Pripravený je bohatý program: vystúpenia, kvízy, jazykolamy a v kine Mladosť sa bude premietať séria vtipných krátkych filmov v pôvodnom znení.

Európsky týždeň športu

21.9.2017

V sobotu 23. septembra začína v poradí už tretí Európsky týždeň športu. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoluorganizuje jedno z jeho hlavných podujatí na Slovensku - BRATISLAVA, ŠPORTUJÚCE MESTO.

Spravodlivé zdaňovanie digitálnych spoločností

21.9.2017

Dnes Európska komisia spustila agendu na zaistenie férového zdaňovania spoločností v oblasti digitálneho hospodárstva. Formou Oznámenia sú zadefinované prvé kroky k legislatívnemu návrhu európskych pravidiel na zdaňovanie ziskov v digitálnej ekonomike. Tieto pravidlá by mali uzrieť svetlo sveta už na jar 2018. Dnešné oznámenie zohľadňuje aj medzinárodné snahy v tejto oblasti na úrovni G20 a OECD.

CETA nadobúda platnosť

20.9.2017

Zajtra, 21. septembra 2017, predbežne nadobudne platnosť Komplexná hospodárska a obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou (CETA), takže väčšina dohodnutých bodov začne platiť už dnes – zrušené clá na 98 % výrobkov, či zlepšený prístup ku kanadským verejným zákazkám pre podniky z EÚ. Plnú a definitívnu platnosť však nadobudne až po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ. Kanadská strana dohodu CETA ratifikovala 16. mája 2017.

Lepšia pohraničná spolupráca

20.9.2017

Komisia dnes zriaďuje hraničné kontaktné miesto, ktoré umožní naplno využiť hospodársky potenciál pohraničných regiónov EÚ, kde žije 150 miliónov občanov. Bude fungovať od januára 2018.

Posilňujeme kybernetickú bezpečnosť

19.9.2017

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojom minulotýždňovom prejave hovoril aj o význame bezpečnosti v online prostredí a potrebe reagovať na výzvy, ktoré prináša digitálna doba.