Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

V nedeľu 11.2. bude Európsky deň tiesňového čísla 112

9.2.2018

Bezplatné a jednotné celoeurópske číslo tiesňového volania 112 funguje od roku 1991.

Výroba batérií v EÚ

9.2.2018

V pondelok 12. februára2018 bude Komisia hostiť 2. stretnutie na vysokej úrovni Európskej aliancie pre batérie. Stretnutia sa zúčastnia zástupcovia európskeho priemyslu, politickí predstavitelia zainteresovaných členských štátov, Európska investičná banka, EK, ktorí sa budú zaoberať produkciou batérií v EÚ.

Zimná hospodárska prognóza: rast a pozitívny vývoj

7.2.2018

Európska komisia dnes zverejnila svoju zimnú hospodársku prognózu, ktorá obsahuje informácie k predpokladanému vývoju HDP a inflácie. Od tohto roku bude Komisia uverejňovať dve súhrnné prognózy (jarnú a jesennú) a dve priebežné prognózy (zimnú a letnú).

Stratégia pre západný Balkán

6.2.2018

Komisia dnes prijala stratégiu pre Dôveryhodnú perspektívu rozšírenia pre krajiny západného Balkánu a väčšiu angažovanosť EÚ v tejto oblasti.

Deň bezpečnejšieho internetu: iniciatívy pre #SaferInternet4EU v roku 2018

6.2.2018

Dnes si už po pätnásty krát pripomíname Deň bezpečnejšieho internetu. Pri príležitosti tohto každoročného podujatia spustila komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová celoeurópsku iniciatívu #SaferInternet4EU, ktorá bude prebiehať počas celého roka 2018.

Svetový deň boja proti rakovine: Komisia zavádza systém na meranie výskytu rakoviny a trendov v rámci EÚ

5.2.2018

Európska komisia pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) spustila webovú stránku európskeho systému informácií o rakovine.

Prihláste sa do súťaže o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku v oblasti rozvoja

5.2.2018

Dnes sa začína súťaž Európskej komisie o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku 2018, ktorá oceňuje výnimočné príspevky novinárov na tému udržateľného rozvoja.

Spoločné vyhlásenie k Medzinárodnému dňu nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov

5.2.2018

Pri príležitosti Medzinárodného dňa nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová, komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica a komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vĕra Jourová spoločne opätovne potvrdili pevné odhodlanie EÚ vykoreniť mrzačenie ženských pohlavných orgánov a vydali spoločné vyhlásenie.

EÚ je bližšie k cieľom energetickej efektívnosti

5.2.2018

Spotreba energie v EÚ v roku 2016 len o 4% prekročila cieľ plánovanej primárnej energetickej spotreby na rok 2020 a len o 2% cieľ pre konečnú spotrebu energie do roku 2020.

Testovanie dvojakej kvality potravín už na jar

2.2.2018

Európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Viera Jourová dnes v Prahe oznámila, že spoločná testovacia metodológia pre dvojakú kvalitu potravín, na ktorej pracuje Spoločné výskumné centrum (JRC) bude hotová v apríli. Členské štáty budú môcť začať so skoordinovanou testovacou kampaňou už v máji.