Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Novinky

Preveríme postupy vracania DPH

15.2.2018

Európska komisia dnes začala kontrolu s cieľom posúdiť, či je vrátenie DPH podnikom v členských štátoch EÚ v súlade s platnými právnymi predpismi EÚ a judikatúrou Súdneho dvora EÚ. Ide o súčasť aktivít smerujúcich k vytvoreniu jednotného priestoru DPH, v ktorom sa výrazne znížiť administratívna záťaž pre podniky.

Rozpočet EÚ po roku 2020 – aké sú možnosti?

14.2.2018

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes napoludnie novinárom osobne predstavil rôzne scenáre, ako aj možné finančné dopady nového a zmodernizovaného viacročného finančného rámca (t. j. rozpočtu) EÚ.

Návrhy na zefektívnenie činnosti Európskej únie

14.2.2018

Európska komisia dnes predstavila viacero praktických krokov, ktoré by mohli zefektívniť prácu Európskej únie a zlepšiť prepojenie medzi lídrami inštitúcií EÚ a občanmi Európy.

Ako postupovať pri verejnom obstarávaní projektov z prostriedkov EÚ?

13.2.2018

Komisia dnes uverejnila nové usmernenie, ktoré je určené pre štátnych, regionálnych a miestnych úradníkov pracujúcich s finančnými prostriedkami EÚ.

V nedeľu 11.2. bude Európsky deň tiesňového čísla 112

9.2.2018

Bezplatné a jednotné celoeurópske číslo tiesňového volania 112 funguje od roku 1991.

Výroba batérií v EÚ

9.2.2018

V pondelok 12. februára2018 bude Komisia hostiť 2. stretnutie na vysokej úrovni Európskej aliancie pre batérie. Stretnutia sa zúčastnia zástupcovia európskeho priemyslu, politickí predstavitelia zainteresovaných členských štátov, Európska investičná banka, EK, ktorí sa budú zaoberať produkciou batérií v EÚ.

Zimná hospodárska prognóza: rast a pozitívny vývoj

7.2.2018

Európska komisia dnes zverejnila svoju zimnú hospodársku prognózu, ktorá obsahuje informácie k predpokladanému vývoju HDP a inflácie. Od tohto roku bude Komisia uverejňovať dve súhrnné prognózy (jarnú a jesennú) a dve priebežné prognózy (zimnú a letnú).

Stratégia pre západný Balkán

6.2.2018

Komisia dnes prijala stratégiu pre Dôveryhodnú perspektívu rozšírenia pre krajiny západného Balkánu a väčšiu angažovanosť EÚ v tejto oblasti.

Deň bezpečnejšieho internetu: iniciatívy pre #SaferInternet4EU v roku 2018

6.2.2018

Dnes si už po pätnásty krát pripomíname Deň bezpečnejšieho internetu. Pri príležitosti tohto každoročného podujatia spustila komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová celoeurópsku iniciatívu #SaferInternet4EU, ktorá bude prebiehať počas celého roka 2018.

Svetový deň boja proti rakovine: Komisia zavádza systém na meranie výskytu rakoviny a trendov v rámci EÚ

5.2.2018

Európska komisia pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) spustila webovú stránku európskeho systému informácií o rakovine.