Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Vyhlásenie predsedu Komisie Jeana-Clauda Junckera k 1.výročiu bruselských útokov

22.3.2017

Presne rok po desivých útokoch z 22.marca 2016, nad ktorými smútila celá Európa, ostáva a navždy ostane spomienka na obete v našich mysliach a v našich srdciach.

Európsky sociálny fond oslavuje 60. výročie svojho vzniku

22.3.2017

V roku 2017 si pripomíname 60. výročie založenia Európskeho sociálneho fondu (ESF), hlavného a najstaršieho európskeho nástroja na investovanie do ľudského potenciálu.

Protimonopolná politika EÚ: Komisia predstavila návrh, ktorý má štátnym orgánom na ochranu hospodárskej súťaže umožniť účinnejšie presadzovanie pravidiel

22.3.2017

Európska komisia dnes predstavila nové pravidlá, ktoré majú zabezpečiť, aby mohli vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže účinnejšie presadzovať efektívnejšie presadzovať protimonopolné pravidlá EÚ.

Spoločné vyhlásenie komisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vĕry Jourovej a ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Plavčana

21.3.2017

Minulý piatok (17. marca 2017) sa eurokomisárka Jourová počas svojej návštevy Slovenska zúčastnila historicky prvého stretnutia s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Petrom Plavčanom ohľadom napredovania v začatom konaní Európskej komisie proti Slovenskej republike pre porušenie antidiskriminačnej legislatívy Európskej únie.

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič na dvojdňovej návšteve Slovenska

20.3.2017

V dňoch 20. a 21.marca 2017 je na návšteve Slovenska podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič ako súčasť tohtoročného turné Energetickej únie, v rámci ktorého navštevuje členské krajiny EÚ s cieľom prediskutovať, aký pokrok urobila daná krajina pri prechode na nízko-uhlíkové hospodárstvo.

Komisárka Jourová dnes na Slovensku

17.3.2017

Dnes (17.marca) je na oficiálnej návšteve Slovenska komisárka EÚ pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová.

Prestížna Európska rada pre výskum oslavuje 10 rokov, grant od nej získal aj slovenský vedec

15.3.2017

Výskum novej liečby rakoviny alebo Parkinsonovej choroby, objav nových planét vo vesmíre, vývoj batérií do smartfónov s dlhšou výdržou. To je len pár príkladov tzv. hraničného výskumu, ktorý Európska komisia podporuje prostredníctvom prestížnej Európskej rady pre výskum (ERC).

Komisia zverejnila súhrnnú správu o činnosti EÚ za rok 2016

15.3.2017

Všeobecná správa o činnosti Európskej únie s názvom „EÚ v roku 2016“ dopĺňa Bielu knihu o budúcnosti Európy a zároveň poskytuje prehľad o hlavných európskych podujatiach, iniciatívach a rozhodnutiach z minulého roku.

Podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie v EÚ stále rastie - 11 členských štátov už dosiahlo svoje ciele na rok 2020

14.3.2017

V roku 2015 dosiahol podiel energie získanej z obnoviteľných zdrojov 16,7 percenta na hrubej konečnej spotrebe energie v Európskej únii (EÚ) čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2004 (8,5 percenta), teda prvým rokom, pre ktorý sú dostupné údaje. V porovnaní s predošlým rokom zároveň narástol podiel obnoviteľných zdrojov až v 22 z 28 členských štátov, vrátane Slovenska.

Na Slovensko pricestuje zástupca generálneho tajomníka EK

14.3.2017

Zajtra, 15.marca, na Slovensko pricestuje zástupca generálneho tajomníka EK Jean-Eric Paquet. Ide o druhú najvyššiu pozíciu v rámci administratívy Európskej komisie.