Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Budúcnosť financií EÚ: Skupina na vysokej úrovni predložila návrhy na zjednodušenie prístupu k fondom EÚ

11.7.2017

Skupina nezávislých odborníkov na politiku súdržnosti dnes predložila svoju záverečnú správu o zjednodušenom rámci fondov EÚ po roku 2020.

Európania najradšej dovolenkujú v Európskej únii, toto sú ich najobľúbenejšie destinácie

11.7.2017

Európsky štatistický úrad minulý piatok zverejnil štatistiky o najobľúbenejších turistických destináciách za rok 2015. Európska únia je číslom jeden pri výbere dovolenkovej destinácie Európanov. Až 85% z ich turistických prenocovaní je v rámci Únie a len 15% v destináciách mimo tohto územia. Celkovo 90% turistických prenocovaní tvoria v EÚ Európania a len 10% turisti z ostatných častí sveta.

Európsky zbor solidarity: pracovné miesta a stáže na dobrej ceste

10.7.2017

Pred pol rokom Európska komisia zahájila činnosť Európskeho zboru solidarity. V marci 2017 začal výber uchádzačov na dobrovoľnícke stáže na základe ich záujmu a zručností a dnes (10. júla) sa začínajú otvárať tisíce pracovných miest a stáží. Európska komisia v tejto súvislosti podporuje dva projekty pod taktovkou talianskych a francúzskych verejných služieb zamestnanosti, ktoré ponúknu zamestnanie alebo stáž spojené s myšlienkou solidarity v inej krajine EÚ až 6 000 mladým ľuďom.

Zastúpenie EK na Pohode – aj prieskum o budúcnosti EÚ: Najväčšiu podporu u ľudí má intenzívnejšia spolupráca

10.7.2017

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku si aj tento rok získalo obľubu u návštevníkov najväčšieho slovenského hudobného festivalu Pohoda 2017. Vyplynulo to aj z dotazníka ktorý vyplnil rekordný počet návštevníkov EU Infozóny. Väčšina ľudí, ktorá sa zapojila, označila za hlavné prínosy EÚ najmä voľný pohyb osôb, prístup na jednotný trh, spoločnú menu, roaming bez poplatkov, podporu investícií z európskych fondov a s tým spojený regionálny rozvoj a tiež silnejšiu pozíciu EÚ ako celku vo svete.

Najkreatívnejšie a najkultúrnejšie mestá v EÚ: Je tu nový nástroj a zdroj dát pre porovnávanie

6.7.2017

Európska komisia dnes predstavila nový, svojho druhu jediný interaktívny nástroj na porovnávanie kultúrnych a kreatívnych aktivít v európskych mestách pod názvom Monitor kultúrnych a tvorivých miest.

EÚ a Japonsko dosiahli zhodu o zásadných prvkoch dohody o hospodárskom partnerstve

6.7.2017

Európska únia a Japonsko dnes dosiahli v zásade zhodu o hlavných prvkoch dohody o hospodárskom partnerstve. Bude to najdôležitejšia dvojstranná dohoda o obchode, ktorú EÚ vôbec uzavrela a jej súčasťou prvýkrát bude osobitný záväzok týkajúci sa Parížskej dohody o zmene klímy.

Migračná trasa cez centrálne Stredozemie: Komisia navrhla akčný plán na podporu Talianska, zníženie tlaku a zvýšenie solidarity

4.7.2017

Vychádzajúc z práce počas posledných dvoch rokov, ktorej cieľom bolo zachraňovať životy na mori a riadiť zvyšujúci sa počet príchodov po trase cez centrálne Stredozemie, všetky zainteresované strany teraz musia zvýšiť a zrýchliť svoje úsilie v súlade sú zvyšujúcou sa naliehavosťou situácie a záväzkami prijatými vedúcimi predstaviteľmi EÚ. Dnešné opatrenia by mali predstavovať základ diskusií na neformálnom zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci vo štvrtok v Tallinne.

Bezpečnostná únia: Ďalší krok k efektívnejšiemu riadeniu vonkajších hraníc

3.7.2017

Návrh účinnejšieho a jednoduchšieho riadenia vonkajších hraníc, tzv. systém vstup/výstup, ktorý navrhla Európska komisia, získal minulý týždeň podporu Európskeho parlamentu a Rady.

Eurostat: Vynikajúce správy pre európsku a slovenskú ekonomiku, miera nezamestnanosti klesá v celej EÚ

3.7.2017

Podľa najnovších údajov Eurostatu sa miera nezamestnanosti v eurozóne v máji pohybovala na úrovni 9,3%, čo je historicky najnižší údaj od marca 2009.

Komisia predstavuje plány na nový produkt celoeurópskych osobných dôchodkov

29.6.2017

Európsky trh s osobnými dôchodkami je v súčasnosti roztrieštený a nevyvážený. Ponuky sa sústreďujú v niekoľkých členských štátoch, zatiaľ čo v niektorých iných členských štátoch takmer neexistujú. Tieto rozdiely v ponuke sú spojené s množstvom rôznych pravidiel v EÚ a na vnútroštátnych úrovniach, čo narúša rozvoj veľkého a konkurenčného trhu s osobnými dôchodkovými produktmi na úrovni EÚ.