Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Ochrana osobných údajov EÚ - šilnejšie postavenie občanov a sú pripravené na digitálny vek

24.6.2020

Európska komisia uverejnila hodnotiacusprávy o ulatňovaní všeobecného nariadenia o ochrane údajov (tzv. GDPR).

Nová stratégia na posilnenie postavenia obetí

24.6.2020

Európska komisia predstavila svoju historicky prvú stratégiu EÚ v oblasti práv obetí s cieľom zabezpečiť, aby sa všetky obete trestných činov mohli v plnej miere spoliehať na dodržiavanie svojich práv bez ohľadu na to, kde v EÚ k trestnému činu došlo.

Európske inovácie sú na vzostupe

23.6.2020

Komisia dnes zverejnila hodnotiacu tabuľku európskych inovácií do roku 2020 (European Innovation Scoreboard 2020), z ktorej vyplýva, že inovačná výkonnosť sa v celej EÚ naďalej zlepšuje a už druhý rok presahuje výkonnosť Spojených štátov amerických.

Svetový samit lídrov a koncert v rámci Globálnej reakcie na koronavírus

22.6.2020

Shakira, Coldplay, Usher, Jennifer Hudson, Miley Cyrus aj Justin Bieber vystúpia v sobotu 27. júna na koncerte Spoločne za budúcnosť, ktorý bude vrcholom kampane Globálny cieľ: Spoločne za našu budúcnosť, ktorú Komisia a medzinárodná organizácia presadzovania práv Global Citizen začali 28. mája.

Kódex správania EÚ pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete

22.6.2020

Európska komisia dnes uverejnila výsledky piateho hodnotenia Kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete z roku 2016.

Doma v EÚ: virtuálna euroroadshow – diskusie, stand-up aj kultúra

19.6.2020

Už 23. júna 2020 sa uskutoční jedinečná virtuálna euroroadshow Doma v EÚ.

Štátna pomoc: Komisia schválila slovenskú schému priamych grantov a záruk vo výške 4 miliardy EUR

19.6.2020

Európska komisia schválila tri slovenské schémy pomoci s celkovým rozpočtom 4 miliardy EUR na podporu spoločností postihnutých prepuknutím pandémie ochorenia COVID-19.

Komisia začína verejné konzultácie s cieľom preskúmať a predĺžiť platnosť nariadenia o roamingu

19.6.2020

Európska komisia dnes začala verejné konzultácie o preskúmaní a rozšírení nariadenia o roamingu, ktorým sa v júni 2017 ukončili poplatky za roaming v mobilnej sieti pre cestujúcich v EÚ a na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku.

Výskumný projekt financovaný zo zdrojov EÚ s využitím superpočítačov ukazuje sľubný pokrok smerom k možnej liečbe nového koronavírusu

19.6.2020

Konzorcium Exscalate4CoV financované zo zdrojov EÚ oznámilo, že raloxifén – už registrovaný generický liek používaný na liečbu osteoporózy – by mohol byť účinný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19, ktorí majú mierne príznaky.

Štátna pomoc: Komisia schválila slovenskú podporu 9,6 milióna EUR na zatvorenie Hornonitrianskych baní

18.6.2020

Európska komisia schválila podľa pravidiel štátnej pomoci EÚ, že Slovenská republika poskytne verejnú podporu ťažobnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) na zmiernenie sociálneho vplyvu zatvorenia jej banských celkov v Handlovej a Novákoch do roku 2023.