Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Akčný plán pre európsku demokraciu

3.12.2020

Európska komisia (EK) dnes predkladá svoj akčný plán pre európsku demokraciu s cieľom posilniť postavenie občanov a vybudovať odolnejšie demokracie v celej EÚ.

Akčný plán na podporu obnovy a transformácie mediálneho a audiovizuálneho sektora

3.12.2020

Komisia dnes prijala akčný plán na podporu obnovy a transformácie mediálneho a audiovizuálneho sektora.

Nástroj SURE: 631 miliónov pre Slovensko

1.12.2020

Európska komisia vyplatila 8,5 miliárd eur piatim členským štátom vrátane Slovenska, ktoré v rámci dnešných operácií dostalo 300 mil. eur na financovanie tzv. kurzarbeitu a podporu pracovníkov.

Ursula von der Leyen – rok v úrade

30.11.2020

Zajtra 1. decembra uplynie presne jeden rok odkedy nastúpila do čela Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli v roku 2019 na najnižšiu úroveň za tri desaťročia

30.11.2020

Komisia dnes prijala výročnú správu EÚ o pokroku opatrení v oblasti klímy, z ktorej vyplýva, že emisie skleníkových plynov v EÚ27 sa medziročne znížili o 3,7 %, zatiaľ čo HDP vzrástol o 1,5 %.

Zjednodušenie právnych predpisov EÚ: Prvé zasadnutie platformy Fit for Future

27.11.2020

Podpredseda Komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič predsedal prvému plenárnemu zasadnutiu platformy Fit for Future – expertnej skupiny na vysokej úrovni, ktorá podporuje Komisiu pri realizácii jej programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti.

Komisia predstavuje plány energetického systému budúcnosti a čistého vodíka

27.11.2020

Ak sa má stať Európa do roku 2050 klimaticky neutrálnou, potrebuje transformovať svoj energetický systém, ktorý dnes produkuje 75 % všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ.

Komisia predložila farmaceutickú stratégiu pre Európu

25.11.2020

Európska komisia dnes prijala farmaceutickú stratégiu pre Európu s cieľom zabezpečiť pacientom prístup k inovačným a cenovo dostupným liekom a podporiť konkurencieschopnosť, inovačnú kapacitu a udržateľnosť farmaceutického priemyslu EÚ.

Akčný plán pre rodovú rovnosť

25.11.2020

Európska komisia dnes predstavila ambiciózne plány, ako sa vo všetkých vonkajších činnostiach Európskej únie bude presadzovať rodová rovnosť a posilňovať postavenie žien.

Akčný plán: duševného vlastníctvo na posilnenie odolnosti a obnovy hospodárstva EÚ

25.11.2020

Cieľom tohto plánu je zaistiť, aby podniky, najmä malé a stredné (MSP), mohli čo najlepšie využiť svoje vynálezy a výtvory, a zároveň zabezpečiť, aby tieto vynálezy a výtvory mohli byť prínosom pre naše hospodárstvo a spoločnosť.