Informačné centrum

Europe Direct Trenčín

Samit EÚ – Japonsko - významný moment pre obchod a spoluprácu

17.7.2018

Dnes (17. júla) sa v Tokiu uskutočnil 25. samit EÚ a Japonska, na ktorom vedúci predstavitelia podpísali dve prelomové dohody – Dohodu o strategickom partnerstve a Dohodu o hospodárskom partnerstve, ktoré výrazne posilnia obojstranné vzťahy.

Posúdenie opatrení spoločnosti Volkswagen po Dieselgate

17.7.2018

Dnes boli zverejnené závery týkajúce sa zvolávania 8,5 milióna automobilov, ku ktorému pristúpila v Európskej únii skupina Volkswagen po škandále „Dieselgate“.

Ochrana spotrebiteľa: Airbnb má dodržiavať predpisy EÚ

16.7.2018

Orgány na ochranu spotrebiteľa v EÚ a Európska komisia spoločne požiadali spoločnosť Airbnb, aby poskytovala transparentné informácie o cenách a zladila svoje zmluvné podmienky s predpismi EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Priebežná letná hospodárska prognóza 2018: rast pretrváva aj napriek väčšej neistote

12.7.2018

Podľa tejto prognózy sa dynamika rastu v EÚ ešte mierne posilní. Európa a Slovensko stále ekonomicky rastú.

Dodržiavanie práva EÚ a prehľad o fungovaní jednotného trhu

12.7.2018

Dnešná výročná správa o monitorovaní uplatňovania práva EÚ prináša výsledky monitorovania a presadzovania práva EÚ v roku 2017. Dnes bol uverejnený aj prehľad výsledkov jednotného trhu, ktorý v tomto roku oslavuje 25. výročie svojho vzniku.

Skončí sa pravidelné striedanie času?

9.7.2018

V stredu 4. júla spustila Európska komisia verejnú konzultáciu, v ktorej do 16. augusta môžu všetci občania či zainteresované strany vyjadriť svoj názor na úpravu letného času. Online dotazník je dostupný vo všetkých úradných jazykoch EÚ (okrem írčiny) a príspevky do konzultácie budú následne zverejnené.

Turizmus v roku 2016

9.7.2018

Viac ako tretina Európanov v roku 2016 nevycestovala na dovolenku vôbec a takmer polovica si vycestovanie nemohla dovoliť z finančných dôvodov. Aj to sú závery prieskumu Eurostat, ktorý mapoval turizmus v roku 2016.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude na Pohode aj tento rok

4.7.2018

Zajtra (štvrtok 5. júla 2018) začína ďalší ročník obľúbeného hudobného festivalu Pohoda a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa ho zúčastní už po 10-krát!

Komisia a Svetová banka navrhujú riešenia, aby uľahčili život podnikom v EÚ

3.7.2018

Európska komisia a Svetová banka dnes (3. júla 2018) zverejnili správu Podnikanie v Európskej únii (Doing Business in the European Union), ktorá hodnotí čo pomáha alebo naopak bráni podnikateľom pri zakladaní a rozširovaní svojich podnikov v 25 mestách v Chorvátsku, Českej republike, Portugalsku a na Slovensku.

Colná únia EÚ, ktorá patrí k najväčším úspechom Európskej únie, oslavuje 1. júla 50-te narodeniny

29.6.2018

Zrodila sa z prelomových povojnových dohôd, ktoré pripravili pôdu pre európsku integráciu, a v roku 1968 sa stala skutočnosťou. Prvým rozhodným krokom colnej únie k premene EÚ na najväčší obchodný blok na svete, v ktorom dnes 28 colných správ koná ako jeden subjekt, bolo zrušenie colných sadzieb pre obchod s tovarom vo vtedajšom Európskom spoločenstve.